{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } }, "extraData": { "cd_userHashedEmail": "e3b0c44298fc1c149afbf4c8996fb92427ae41e4649b934ca495991b7852b855" } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Hayvanlar Üzerinde Yapılan Testlere Karşı Kurumsal Söylem

Hayvanlar Üzerinde Yapılan Testlere Karşı Kurumsal Söylem

Flormar, ürünlerini hayvanlar üzerine test etmemektedir.

Dünyanın 110 ülkesinde faaliyetlerini sürdüren Flormar, ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesine karşıdır. Flormar, 50 yıllık renkli kozmetik uzmanlığına sahiptir ve üretim süreçlerinden işbirliği içine girdiği tedarikçilerine kadar geniş bir ağ içerisinde her zaman bu kesin tutumunu yansıtarak, bu konuda deklarasyonlarını talep etmektedir.

Flormar fabrikası Avrupa Birliği standart ve yasaları çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Ürünlerimiz Avrupa Kozmetik Regülasyonu kapsamında güvenlik değerlendirme raporlarına sahiptir. Bu regülasyon hayvanlar üzerinde test yapılmasını kesinlikle yasaklamaktadır.

Ayrıca, ürünlerimiz ISO 22716/2007 “Kozmetik – İyi Üretim” (GMP) şartlarına uygun olarak üretilmektedir. Sahip olduğumuz GMP sertifikası Sağlık Bakanlığı ve uluslararası otorite olarak kabul edilen Bureau Veritas tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

Flormar üretimini yapmadığı sınırlı sayıdaki ürünün tedarikinde de aynı hassasiyeti göstermekte, ekosistemi içerisinde bulunan tüm paydaşlarına hayvanlar üstünde test yapmamaları gerektiğini net bir şekilde iletmektedir. Buna rağmen aksi yönde bir davranış sergilenmesi durumunda markamız ilgili durumu yasal otoritelere bildirme yoluna gitmektedir.


Sıkça Sorulan Sorular

•Flormar hayvanlar üzerinde test yapıyor mu?

Flormar ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmez. Dünyanın 110 ülkesinde ürünlerini satışa sunan Flormar, ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesine kesinlikle karşıdır. İşbirliği içine girdiği tedarikçilerine de tutumunu yansıtarak, bu konuda deklarasyonlarını talep etmektedir.

• Flormar “cruelty-free” belgesine sahip midir?

Flormar ürünlerini hayvanlar üzerine test etmez. Üretim süreçlerinden işbirliği içine girdiği tedarikçilerine de tutumunu yansıtarak, bu konuda deklarasyonlarını talep etmektedir. Flormar, çeşitli organizasyonlar tarafından verilen “cruelty-free” belgesine başvurmuş durumda değildir. Ancak kozmetik ve diğer ticari ürünleri hayvanlar üzerinde deney içermeyen yöntemlerle üretilmiş veya geliştirilmiştir. Flormar fabrikası Avrupa Birliği standart ve yasaları çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Ürünlerimiz Avrupa Kozmetik Regülasyonu kapsamında güvenlik değerlendirme raporlarına sahiptir. Bu regülasyon hayvanlar üzerinde test yapılmasını kesinlikle yasaklamaktadır. Ayrıca, ürünlerimiz ISO 22716/2007 “Kozmetik – İyi Üretim” (GMP) şartlarına uygun olarak üretilmektedir. Sahip olduğumuz GMP sertifikası Sağlık Bakanlığı ve uluslararası otorite olarak kabul edilen Bureau Veritas tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

• Flormar “vegan” belgesine sahip midir?

Flormar, yaygın dağıtım sınıfında bulunan renkli kozmetik markaları içerisinde en temiz ürünleri sunmaya yönelik bir vizyonla çalışmaktadır. 5 yıl süreceği öngörülen bir iş planı dahilinde tüm ürünlerin içerikleri tek tek elden geçirilmektedir. Bu vizyon içerisinde “vegan” özelliklere sahip temel makyaj ürünlerinden oluşan bir serinin piyasaya sunulması da planlanmaktadır.

•Araştırmalarda neden hayvanlar üzerinde deney yapılıyor?

Flormar ürünlerini hayvanlar üzerine test etmez. Dünyanın 110 ülkesinde ürünlerini satışa sunan Flormar, ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesine kesinlikle karşıdır. Üretim süreçlerinden işbirliği içine girdiği tedarikçilerine de tutumunu yansıtarak, bu konuda deklarasyonlarını talep etmektedir. Bu konuya Flormar’dan farklı yaklaşan markalar hayvan testlerini insan vücudundaki reaksiyonların önceden görmek için yapmaktadırlar.

• Kozmetik ürünler test edilirken neden hayvanlar kullanılıyor?

Flormar ürünlerini hayvanlar üzerine test etmez. Dünyanın 110 ülkesinde ürünlerini satışa sunan Flormar, ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesine kesinlikle karşıdır. Üretim süreçlerinden işbirliği içine girdiği tedarikçilerine de tutumunu yansıtarak, bu konuda deklarasyonlarını talep etmektedir. Kozmetik ürünler pazara sunulmadan önce bu ürünlerin güvenliğini test etmek için hayvanlar kullanılabiliyor. Günümüzde alternatif test yöntemleri geliştirilmiştir. Flormar fabrikası Avrupa Birliği standart ve yasaları çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Ürünlerimiz Avrupa Kozmetik Regülasyonu kapsamında güvenlik değerlendirme raporlarına sahiptir. Bu regülasyon hayvanlar üzerinde test yapılmasını kesinlikle yasaklamaktadır. Ayrıca, ürünlerimiz ISO 22716/2007 “Kozmetik – İyi Üretim” (GMP) şartlarına uygun olarak üretilmektedir. Sahip olduğumuz GMP sertifikası Sağlık Bakanlığı ve uluslararası otorite olarak kabul edilen Bureau Veritas tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

• Kozmetik ürünlerde yapılan hayvan deneyleri denetime tabi midir?

Avrupa Birliği Kozmetik Mevzuatı ile 2004 yılından bu yana bitmiş ürünlerin, 2013 yılından bu yana ise ürün bileşenlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesi yasaklanmıştır. Hindistan ve İsrail gibi bazı ülkeler de ertesi yıl aynı yasağı uygulamıştır. Ardından Yeni Zelanda, Arjantin, Türkiye, São Paulo Eyaleti, Rusya, Güney Kore, Kanada ve Tayvan’da da bu uygulamaları yasaklamak için yeni kanunlar çıkarılmış, kanun teklifleri sunulmuştur. Flormar fabrikası Avrupa Birliği standart ve yasaları çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Ürünlerimiz Avrupa Kozmetik Regülasyonu kapsamında güvenlik değerlendirme raporlarına sahiptir. Bu regülasyon hayvanlar üzerinde test yapılmasını kesinlikle yasaklamaktadır. Ayrıca, ürünlerimiz ISO 22716/2007 “Kozmetik – İyi Üretim” (GMP) şartlarına uygun olarak üretilmektedir. Sahip olduğumuz GMP sertifikası Sağlık Bakanlığı ve uluslararası otorite olarak kabul edilen Bureau Veritas tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

• Çin ithal ettiği kozmetik ürünlerine hayvan testi yapmakta mıdır?

Çin, hayvan deneylerini yasaklama eğilimine dair bir istisna olarak göze çarpmaktadır. Çin hükümeti kendi isteğiyle, tüm ithal ürünlerin hayvanlar üzerinde markaların onayı aranmaksızın test edilmesini şart koşmaktadır. Yalnızca Çin’de üretilen ve paketlenen kozmetik ürünleri bu uygulamadan muaftır. Sonuç olarak, Çin’deki yasalar gereği, Çin’e ihracat yapan firmalar, ürünleri hayvanlar üzerinde test edilmiyor olsa bile bilgileri olmaksızın bu yükümlülüğe tabidir. Dünyanın 110 ülkesinde faaliyetlerini sürdüren Flormar, ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesine karşıdır. Flormar, ekosistemi içerisinde bulunan tüm paydaşlarına hayvanlar üstünde test yapmamaları gerektiğini net bir şekilde iletmektedir. Uluslararası bir marka olan Flormar, bir iş ortağıyla birlikte bazı ürünlerini Çin’de dağıtmaktadır. Çin, markasına bakılmaksızın kozmetik ürünlerinin ülkesinde dağıtılmadan önce test edilmesine tamamen tek taraflı olarak karar verebilir. Böyle bir durumda Çin tek taraflı bir karar mercidir. Flormar, Çin’de konu ile ilgili en yüksek makamlarla temaslarını kullanarak, alternatif yöntemlerin günümüzde kullanıldığına ve güvenilir olduğuna ikna çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.

• Flormar’ın hayvan deneyleri konusundaki tutumu nedir?

Flormar ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmez. Dünyanın 110 ülkesinde ürünlerini satışa sunan Flormar, ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesine kesinlikle karşıdır. Üretim süreçlerinden işbirliği içine girdiği tedarikçilerine de tutumunu yansıtarak, bu konuda deklarasyonlarını talep etmektedir. Flormar fabrikası Avrupa Birliği standart ve yasaları çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Ürünlerimiz Avrupa Kozmetik Regülasyonu kapsamında güvenlik değerlendirme raporlarına sahiptir. Bu regülasyon hayvanlar üzerinde test yapılmasını kesinlikle yasaklamaktadır. Ayrıca, ürünlerimiz ISO 22716/2007 “Kozmetik – İyi Üretim” (GMP) şartlarına uygun olarak üretilmektedir. Sahip olduğumuz GMP sertifikası Sağlık Bakanlığı ve uluslararası otorite olarak kabul edilen Bureau Veritas tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Flormar, ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesine karşıdır. Flormar, ekosistemi içerisinde bulunan tüm paydaşlarına hayvanlar üstünde test yapmamaları gerektiğini net bir şekilde iletmektedir.

• Flormar neden ürünlerinin Çin’deki satışını durdurmuyor?

Dünyanın 110 ülkesinde faaliyetlerini sürdüren Flormar, ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesine karşıdır. Flormar, ekosistemi içerisinde bulunan tüm paydaşlarına hayvanlar üstünde test yapmamaları gerektiğini net bir şekilde iletmektedir. Flormar, Çin’de konu ile ilgili en yüksek makamlarla temaslarını kullanarak, alternatif yöntemlerin günümüzde kullanıldığına ve güvenilir olduğuna ikna çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. Çin’in hayvanlar üzerinde test haricindeki yöntemleri kabul etmesini sağlamak ile ilgili iyimser duruşumuzu şu aşamada devam ettirmekteyiz. Çin’in bu alanda kaydettiği ilerlemeyi memnuniyet ile karşılıyor ve marka olarak biz de üzerimize düşen müzakere faaliyetlerine devam ediyoruz. Örneğin, 2014 yılında, Çin, aralarında Çin’de üretilen makyaj, cilt, saç ve tırnak bakım ürünleri ve kokuların da bulunduğu birçok “sıradan kozmetik ürünü” için hayvanlar üzerinde test edilme şartını kaldırdı. Bunun yakın zamanda Çin’de üretilmeyen ürünler için de devreye alınmasını bekliyoruz.